۱۷ آذر ۱۳۹۲
برنج ایرانی فاقد آلودگی سموم است

سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا – معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه برنج ایرانی عاری از آلودگی باقیمانده سموم است، گفت: آلودگی جزیی مربوط به فلزات سنگین ناشی از آبیاری برخی از مزارع از طریق شبکه های فاضلاب است.
برنج ایرانی فاقد آلودگی سموم است

محمدجواد سروش روز یکشنبه در نشست خبری ارائه گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد این سازمان درخصوص انتشار خبر توسط برخی رسانه ها مبنی بر آلودگی برنج های ایرانی و خارجی، افزود: برنج تولید داخل پاک است و اطلاعات منتشر شده نادرست درباره آلودگی برنج ایرانی را تکذیب می کنم.


آلودگی برنج ایرانی مربوط به آبیاری با آب فاضلاب بوده

وی، وجود باقیمانده سموم در برنج های ایرانی را ادعایی نادرست دانست و اظهار داشت: آلودگی برنج ایرانی مربوط به آبیاری با آب فاضلاب بوده که در برخی مواقع منجر به وجود فلزات سنگین در آنها می شود.

وی تاکید کرد: اگر مشکلی در یک مزرعه رخ می دهد نباید ما آن مشکل را به تمام مزارع و محصولات تعمیم دهیم.
وی درخصوص آلودگی برنج های ایرانی نیز گفت: در برخی موارد بسته های برنج خارجی با ایرانی عوض و این مسئله نیز موجب ابهام در آلوده بودن برنج ایرانی می شود.
کاهش ۲۰ هزار تنی مصرف سموم در کشور

معاون فنی سازمان حفظ نباتات با اشاره به کاهش میزان استفاده از سم در بخش کشاورزی، اظهار داشت: از سال ۸۶ تاکنون به دلیل حذف یارانه سم توسط دولت، میزان مصرف سم در مزارع کشاورزی از ۵۷ به ۲۰ هزارتن کاهش یافته که این امر در تولید محصول سالم بسیار موثر بوده است.
به گفته سروش، تا سال ۸۵ حدود ۱۲۵ میلیون دلار یارانه جهت تامین سم مورد نیاز بخش کشاورزی اختصاص می یافت.
وی در همین ارتباط افزود: تاکنون ایران بخش عمده سموم پرخطر را از چرخه مصرف خارج کرده و در برخی موارد پیشروتر از سایر کشورهای پیشرفته جهان است، بنابراین باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی تولیدی کشور وجود ندارد.
سروش تصریح کرد: طبق بررسی های صورت گرفته، تمام محصولات کشاورزی تولید داخل سالم است و مشکلی برای مصرف آنها وجود ندارد.