۳۰ دی ۱۳۹۲

زمزمه وجود مرغ ترکیه‌ در سبد کالایی/ دست‌های پنهان در واردات
رئیس اتحادیه تعاونی مرغداری‌های کشور می‌گوید برخی مسئولان کشور هفته گذشته در ترکیه بسر می‌بردند و شایعه است قراردادی برای خرید مرغ از ترکیه منعقد کرده‌اند. سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر اظهارداشت: در حالی خبرهایی مبنی بر ورود مرغ خارجی به کشور هست که تولید مازاد مرغ در کشور وجود دارد و سالانه باید ۳۰۰تا ۴۰۰ هزارتن صادر شود، ضمن اینکه اکنون نیز مرغ ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده به فروش می‌رسد.
رئیس اتحادیه تعاونی مرغداری‌های کشور افزود: ماهانه ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تن مرغ در کشور تولید می‌شود و شواهد حاکی است، این میزان بیش از نیاز داخل است.
حمید فاضلی گفت: اینکه قیمت بازار ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده است و مرغ در مرغداری‌ها به وزن ۲.۵ تا ۳ کیلو گرم می‌رسد حاکی از سبقت عرضه به تقاضا است.
حمید فاضلی همچنین گفت: به گفته مسئولان، ۵۰ تا ۷۰ هزار تن نیز ذخیره‌سازی مرغ وجود دارد با این حال چه نیازی به واردات هست.
حمید فاضلی در پاسخ به اینکه پس به‌رغم‌ تولید مازاد و ذخیره‌سازی مناسب چرا واردات باید انجام شود، گفت: دو دلیل دارد یا به تولید داخل اطمینان ندارند و یا اینکه نفع برخی در واردات تامین می‌شود که به نظر می‌رسد بخش دوم که همان تأمین نفع برخی از واردات مرغ بیشتر تعیین کننده است.

دولت طی دو مرحله قرار است ۴ کیلوگرم مرغ به ۱۵ میلیون نفر تا پایان سال بدهد. این میزان ۶۰ هزار تن است و به گفته مسئولان بیش از همین میزان در انبارهای ذخیره کشور وجود دارد، با این وجود جای سئوال است که واردات چه مفهومی دارد؟