رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در حالی که قرار بود ۲ میلیون هکتار زمین به طرح توسعه کشاورزی واگذار شود، طی ۲.۵ سال تنها ۷۵ هزار هکتار واگذار شد.

طرح توسعه کشاورزی|اضافه شدن ۲ میلیون هکتار به زمین‌های کشاورزی

سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا اورنگی امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جنگل‌ها با اعلام این خبر گفت: براساس طرح توسعه کشاورزی که در دولت دهم به تصویب رسید، قرار بود ۲ میلیون هکتار به زمین‌های کشاورزی اضافه شود که این سازمان تنها ۷۵ هزار هکتار واگذار کرد.
طرح توسعه کشاورزی Agricultural Development Project

به گزارش فارس، طرح توسعه کشاورزی اواخر سال ۹۰ در دولت دهم به تصویب رسید که مهمترین برنامه آن توسعه زمین‌های کشاورزی تا دو میلیون هکتار بود که باید از زمین‌های منابع طبیعی تامین می‌شد.
منتقدان این طرح معتقدند به دلیل محدودیت‌ منابع آب اجرای این طرح تنها به تخریب منابع طبیعی کشور منجر می‌شود.
افزایش تخریب جنگل و منابع طبیعی در کشور

اورنگی همچنین در ادامه گفت: به‌رغم تلاش‌ بسیاری که برای حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی انجام شده است، اما وضعیت به سمت کاهش عرصه و اعیانی جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور پیش می‌رود.
وی تاکید کرد: اقدام عاجل برای توقف تخریب و معکوس سازی تخریب سرزمین یک ضرورت است و با توجه به محدودیت‌های منابع در کشور، استفاده از آن باید قانونمند شود.
اورنگی ادامه داد: متاسفانه در شرایطی که تجاوز انسانها به منابع طبیعی، زرنگی و قطع درختان و شهرسازی در آن آبادانی تلقی می‌شود، مقابله با تخریب سرزمین بسیار سخت است.

اورنگی تاکید کرد: یکپارچه کردن تعاونی‌ها، تشکل‌ها و جوامع محلی برای مقابله با تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی باید یک اصل باشد.
وی ادامه داد: به‌رغم این مشکلات به دلیل وسعت سرزمین ایران، ‌وجود گونه‌های متنوع گیاهی و سازگار، وجود مردمان سخت‌کوش و با فرهنگ نقطه قوت برای مقابله با تخریب سرزمین است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت جنگل که یک هکتار آن ۶۸ تن گردوغبار آسمان را رسوب می‌دهد و ترشحات آن موثرترین باکتری‌کش، قارچ‌کش و حشره کش بوده و تا صدبرابر از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند، به ضرورت حفظ و توسعه آن تاکید کرد.
مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز با حضور نماینده سازمان خواروبار جهانی و نماینده دفتر توسعه سازمان ملل در ایران، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان برگزار شد.
Agricultural Development Project طرح توسعه کشاورزی
Agricultural Development توسعه کشاورزی