۱۶ بهمن ۱۳۹۲


باغ‌ های شمال زیر برف ۲ متری مدفون شد | ۸۰ درصد مرکبات برداشت شده است

قائم‌ مقام خانه کشاورز گفت: برف دو متری در استان‌ های گیلان و مازندران باغ‌ های مرکبات را زیر برف مدفون کرد و خسارت‌ جدی به باغداران وارد ساخت.
سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: بارش برف در شهرهای تنکابن، رامسر تا نور و نیز صومعه‌ سرا در استان گیلان ادامه دارد و ارتفاع آن به دو متر رسیده است که طی ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه است. قائم‌ مقام خانه کشاورز افزود: باغ‌ های مرکبات که برداشت می‌شوند زیر برف مدفون شده‌اند. شاخه‌های آنها شکسته و ساقه‌ها و جوانه‌ها یخ زده‌اند. عنایت‌الله بیابانی ادامه داد: اگرچه ۸۰ درصد محصولات باغی برداشت شده‌ است اما ۲۰ درصد آنها روی درختان و زیر برف مانده‌اند، از سوی دیگر خسارت اصلی به باغداران شکستن شاخه‌ ها و یخ‌ زدگی آنها است. به دلیل قطعی آب و برق نمی‌توانند نیاز حرارتی، خوراک دام و طیور را تامین کنند
عنایت‌ الله بیابانی وضعیتی که کشاورزان و مردم در این دو استان دارند، را بحرانی توصیف کرد و گفت: دامداران و مرغداران به دلیل قطعی آب و برق نمی‌توانند نیاز حرارتی، خوراک دام و طیور را تامین کنند.
عنایت‌ الله بیابانی گفت: یک دامدار طی تماس تلفنی گفته است روز گذشته دو تن شیر تولیدی خود را به دلیل قطع راه‌های مواصلاتی نتوانسته به مراکز خرید برساند.
عنایت‌ الله بیابانی گفت: گلخانه‌داران نیز نمی‌توانند سوخت برای تامین دمای مورد‌ نیاز گلخانه‌ها برسانند. محصول تولیدی آنها از بین می‌رود. وی گفت: اگرچه ستاد بحران تشکیل شده است اما حضور مسئولان هر بخشی به ویژه بخش کشاورزی ضروری است تا دلگرمی برای مردم و تولید‌کنندگان باشد.
بیابانی گفت: عدم رسیدگی به کشاورزان و مردم آسیب دیده نشان می‌دهد که کشور آمادگی در شرایط بحران را ندارد و با کوچکترین مشکلی که به وجود می‌آید آنها در رفع این بحران می‌مانند.
قائم مقام خانه کشاورز تصریح کرد: چه دلیلی وجود دارد که بعد از چند روز مسئولان نتوانند راه‌های مواصلاتی در شهرهای شمالی که درگیر برف و کولاک هستند را باز کنند و یا برق و نیازهای آبی آنها را برقرار کنند. خبرنگار فارس سوال کرد آیا این وضعیت تامین میوه شب عید را دچار مشکل نمی کند؟ وی پاسخ داد: خوشبختانه ۸۰ درصد برداشت مرکبات شمال انجام شده و بیش از ۴۰۰ هزار تن ذخایر مرکبات در انبارهای کشاورزان وجود دارد،بنابراین مشکلی برای تامین نیاز شب عید نیست و ذخایر به قدر کافی وحود دارد.