آیا میدانید؟ پاکدل هاست فقط سرویس اختصاصی دارد.

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: بی کفایتی مسولین قیمت گازوئیل رکورد زد

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  عنوان کاربر
  صاحب فروم
  ميانگين پست در روز
  0.08
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  317
  تشکرها
  102
  تشکر شده 184 بار در 169 ارسال

  پیش فرض بی کفایتی مسولین قیمت گازوئیل رکورد زد

  گزارش مهر از جنوب کرمان؛

  کشاورزان با کمبود گازوئیل مواجه شدند/ خاموشی پمپ‌های آب

  کرمان – کمبود سوخت و خاموشی موتورپمپ‌های آب در مزارع و باغ‌ها، کشاورزان جنوب کرمان را در اوج خشکسالی و گرمای بی سابقه با چالش جدی مواجه کرده است.

  خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: این روزها باغ‌ها، مزارع و نخلستان‌های جنوب کرمان شاهد تلاش کشاورزان برای به ثمر رساندن محصولات کشاورزی است، مشکلات اقتصادی، دلال بازی، افت قیمت محصولات کشاورزی و قیمت بالای حمل و نقل و نهاده‌ها مشکلات این قشر را نسبت به گذشته بیشتر کرده اما نه تنها اقدامی برای حل مشکلات صورت نگرفته است بلکه هر روز بر بار مشکلات این قشر محروم افزوده می‌شود.
  خشکسالی و کمبود شدید بارندگی در جنوب کرمان این روزها بسیاری از منابع آبی جنوب استان را خشک کرده و برکه‌های، چشمه‌ها و رودخانه‌ها خشک شده است.
  خشکسالی و کمبود شدید بارندگی در جنوب کرمان این روزها بسیاری از منابع آبی جنوب استان را خشک کرده و برکه‌های، چشمه‌ها و رودخانه‌ها خشک شده است
  رودخانه
  هلیل
  رود نیز پس از یک سال در نهایت روز گذشته بود که برای ساعاتی جاری شد اما این میزان حق
  آبه
  نتوانست دردی از کشاورزان دوا کند.
  بسیاری از باغ‌های و نخلستان‌های جنوب کرمان در گرمای ۵۰ درجه‌ای این روزهای شهرستان‌های جنوبی کرمان در حال خشک شدن هستند و در این میان تنها منابع آب‌های زیر زمینی است که کشاورزی را زنده نگه داشته و هر سال این منابع محدود تر می‌شود.
  اما طی روزهای اخیر کشاورزان با مشکل عدم وجود سوخت و گازوئیل برای روشن کردن پمپ‌ها مواجه شده‌اند و در حالی که گرمای شدید هوا در حال از بین بردن محصولات است اما سوختی برای روشن کردن پمپ‌ها وجود ندارد و مزارع و باغ‌ها در حال خشک شدن هستند.
  باغ‌های مرکبات و نخلستان‌ها در حال خشک شدن هستند
  یکی از کشاورزان در گفتگو با مهر می‌گوید: درختان و نخل‌ها در حال خشک شدن هستند و هر چه به مسئولان مراجعه و طرح مشکل می‌کنیم هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.
  محمد افراسیابی ادامه داد: برای مجموع باغ من در یک ماه یک بشکه و نیم گازوئیل اختصاص دادند که خیلی زود تمام شد و دیگر نمی‌توانیم پمپ را روشن کنیم.

  وی گفت: در بازار آزاد گازوئیل وجود دارد اما بسیار گران است و نمی‌توانیم سوخت تهیه کنیم در نتیجه مزارع و باغ‌ها در حال خشک شدن هستند.
  ابراهیم تاجیک نیز یکی دیگر از کشاورزان است که می‌گوید: با این وضعیت سوخت نمی‌توانیم گندم و
  محبوبات
  کشت کنیم و درختان نیز خسارت جدی دیده‌اند.
  وی با اشاره به کاهش شدید بارندگی گفت: تنها امکان ما برای آبیاری برداشت آب از چاه‌ها است و در جنوب کرمان همه چاه‌ها با گازوئیل روشن می‌شوند.
  وی افزود: میزان سوخت اختصاص یافته نسبت به
  سالهای
  گذشته به شدت کاهش یافته است و اگر این وضعیت ادامه یابد با چالش جدی مواجه می‌شویم و درختان چندین ساله مرکبات و نخل‌ها از بین می‌روند.
  میزان سوخت اختصاص یافته نسبت به سال‌های گذشته به شدت کاهش یافته و اگر این وضعیت ادامه یابد با چالش جدی مواجه می‌شویم و درختان چندین ساله مرکبات و نخل‌ها از بین می‌روند
  وی از خشک شدن علوفه و یونجه کشاورزان خبر داد و گفت: چرا شرکت نفت، مسئولان جهاد کشاورزی جنوب استان و وزارتخانه به حال کشاورزان چاره نمی‌کنند؟ در بازار علوفه نیست و ما هم نمی‌توانیم علوفه تولید کنیم در این میان تکلیف دام‌ها چه می‌شود؟ کسی به این مشکلات فکر می‌کند؟ یا فقط پشت میزها می‌نشینند و حقوق می‌گیرند.
  مدیرامور
  آب شهرستان
  منوجان
  در این خصوص به مهر گفت: پیرو مراجعات مکرر کشاورزان مبنی بر کمبود میزان سوخت موتور پمپ‌های کشاورزی ذکر چند نکته جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع کشاورزان ضروری است.
  با کمبود شدید منابع آب زیر زمینی مواجه هستیم
  عباس
  عطاپور
  گفت: با توجه به اینکه میانگین بارش شهرستان
  منوجان
  طی چند دهه اخیر ۱۶۰ میلیمتر بوده اما طی چندین سال اخیر به پایین‌ترین میزان خود رسیده است مدیریت برداشت آب بسیار ضروری است چون خشکسالی منجر به افت شدید سطح آب زیرزمینی در منطقه شده است.

  وی گفت: با توجه به موارد فوق طبق بخشنامه‌های صادره از وزارت نیرو به کلیه ادارات امور آب کشور با توجه به افت شدید آب‌های زیرزمینی و برای جلوگیری از کاهش بیشتر منابع آب که تبعات جبران ناپذیری از جمله نشست زمین را به دنبال دارد، اقدام به کاهش میزان آبدهی و اصلاح پروانه چاه مطابق دستور
  العمل
  شده که به تبع کاهش آبدهی، قدرت موتور هم کاهش می‌یابد که این امر بر میزان سوخت دریافتی مؤثر است و این اقدامات مطابق دستورالعمل ارسالی از وزارتخانه انجام شده است و در نهایت میزان سوخت تخصیصی برای هر کشاورز در
  نظرگرفته
  شده است.
  لزوم استفاده بهینه از آب و آبیاری مکانیزه
  مریم سلاجقه کارشناس امور کشاورزی اداره کل هواشناسی استان کرمان نیز در گفتگو با مهر به تداوم خشکسالی در استان کرمان به خصوص در مناطق جنوبی استان اشاره کرد و گفت: خشکسالی در سال جاری آبی بی سابقه است و موجب بروز مشکلاتی برای کشاورزان شده است.
  وی تصریح کرد: در شرایط کنونی نمی‌توان پیش بینی کرد که سال آبی آینده روند بهبود خواهد یافت به همین دلیل مدیریت مصرف آب بسیار مهم است.
  سلاجقه افزود: استفاده از روش‌های آبیاری مکانیزه، جلوگیری از تبخیر و یا جذب آب به زمین از جمله راهکارهای مصرف بهینه آب است که در این خصوص مسئولان باید چاره اندیشی کنند.
  در شرایط کنونی به نظر می‌رسد مسئولان به جای رفع مشکل کمبود آب، جلوگیری از آبیاری سنتی و تأمین منابع پایدار آب و اصلاح الگوی کشت بهترین راهکار را کاهش آبدهی چاه‌های آب دیده‌اند که بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی استان وارد می‌کند.
  یاد گرفتم که
  1.با احمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش خوشبخت زندگی کند
  2.با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند
  3.از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود
  4.تنهائی را به بودن جمعی که به ان تعلق ندارم ترجیح میدهم

 2. Top | #2

  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  عنوان کاربر
  صاحب فروم
  ميانگين پست در روز
  0.08
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  317
  تشکرها
  102
  تشکر شده 184 بار در 169 ارسال

  پیش فرض پاسخ : بی کفایتی مسولین قیمت گازوئیل رکورد زد

  فصل کشاورزی در راه است

  نگرانی کشاورزان مازندرانی از کمبود سوخت

  جویبار - در حالی همپای بهار فصل کشت و کار کشاورزی روبه آغاز است که بسیاری از کشاورزان جویباری کمبود سوخت را مشکل فراروی عنوان می‌کنند.

  خبرگزاری مهر – سمانه ابوالحسنی – خبرگزاری مهر: با نزدیک شدن بهار فصل کشاورزی در مازندران جان تازه‌ای‌ می‌گیرد و زمین‌های شالیزاری آماده فصل زراعی جدید می‌شود و امنیت غذایی یک سال آینده کشور توسط این افراد زحمت‌کش تأمین خواهد شد ولی مسئله‌ای‌ که اکثر کشاورزان در این فصل با آن مواجه هستند کمبود توزیع سوخت کشاورزی بوده که چند سالی است این توزیع سوخت در بین روستاها به‌خوبی صورت نمی‌گیرد و کشاورزان با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
  نامدار رمضان تبار یکی از کشاورزان جویباری روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه توزیع سوخت بین کشاورزان با مشکلات زیادی همراه است، گفت: حدود سه سال بنده به‌صورت آزاد سوخت گازوئیل را تهیه می‌کنم و هیچ سهمیه سوختی توسط شورای منطقه به من تعلق نگرفته است.
  وی بیان کرد: هزینه‌های کشاورزی بسیار بالا رفته و خرید آزاد سوخت نیز برای کشاورزان بسیار آزاردهنده است و این مسئله در حالی است که فروش محصول برای کشاورز زیاد سودآور نبوده است.
  این کشاورز جویباری با ابراز گلایه‌مندی از مسئولین ذی‌ربط، ادامه داد: توزیع سوخت عادلانه بین کشاورزان تا حدودی مشکلات این بخش را حل خواهد کرد و کشاورز مجبور نخواهد بود برای خرید سوخت به پمپ‌بنزین‌ها مراجعه کند.
  در این روستا هفت تراکتور وجود دارد که سهمیه سوخت آنان سه هزار و ۵۰۰ لیتر که برای هر هکتار هزار لیتر است
  حسن نوری یکی از تراکتور داران روستای سراج‌محله در گفت‌وگو بابیان اینکه وضعیت سوخت بسیار اسفناک است، افزود: در این روستا هفت تراکتور وجود دارد که سهمیه سوخت آنان سه هزار و ۵۰۰ لیتر که برای هر هکتار هزار لیتر است.
  وی تصریح کرد: این مقدار سوخت برای سم‌پاشی و شخم و شیار زمین در هر هکتار بسیار اندک بوده و هرساله ما با کمبود سوخت مواجه هستیم.
  نوری با اشاره به اینکه در سه سال گذشته بیشتر مواقع مجبور بودیم از پمپ‌بنزین‌ها سوخت گازوئیل را تهیه کنیم، افزود: دهیاری‌ها، اداره جهاد کشاورزی و خدمات جواب درستی به کشاورز ارائه نمی‌دهند.
  یکی از اعضای صنف کشاورزی و باغداری شهرستان جویبار بابیان اینکه سوخت به‌اندازه کافی به کشاورزان تعلق نمی‌گیرد، افزود: کشاورزان این منطقه درکشت دوم مشکلات سوخت آنان چندین برابر می‌شود.
  این عضو بابیان اینکه یکی دیگر از مشکلاتمان مستقر نبودن اداره شرکت نفت در این شهرستان است، گفت: کشاورزان برای پیگیری سوخت خود باید به شهرستان قائم‌شهر مراجعه کنند، این در حالی است که شهرستان جویبار یکی از مناطق کشاورزی مازندران بوده و توزیع سوخت باید در خود این شهرستان صورت گیرد.
  وی بابیان اینکه سوختی که از طرف شرکت نفت به ما تعلق می‌گیرد بر مبنای زمین کشاورزی است، افزود: به نظر بنده ما در این شهرستان آمار دقیقی از هکتار زمین‌های کشاورزی در دست نداریم.
  این عضو یکی دیگر از دلایل کمبود سوخت را قدیمی بودن ادوات کشاورزی چون تراکتور و کمباین اعلام کرد و گفت: متأسفانه این موضوع دال بر علت شده است تا سوختی که یک کشاورز استفاده می‌کند بیش از سوختی باشد که این کمباین و تراکتور مصرف می‌کند.
  موسوی بیان کرد: کمباین دارانی که عمر کمباین آن‌ها بیش از ۱۳ سال باشد نمی‌توانند در سامانه پلاک گذاری ثبت‌نام کنند و این افراد هیچ سهمیه سوختی را دریافت نمی‌کنند.

  سوخت کشاورزان توسط شوراها توزیع می‌شود
  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار بابیان اینکه میزان دریافت سوخت کشاورزان توسط شوراها اعلام می‌شود، گفت: سهمیه سوخت کشاورزی بر اساس سطح زیر کشت اراضی شالیزاری انجام می‌شود.

  سلیمان حاتم نژاد با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی به کشاورزان برای ثبت‌نام در سامانه " اگری " انجام‌شده است، افزود: اسامی کشاورزانی که در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند به اداره آبیاری معرفی و بعد از تکمیل نهایی ثبت‌نام حواله توزیع سوخت به کشاورز تعلق می‌گیرد و میزان سوخت سهمیه هر کشاورز بر اساس زمین کشاورزی توزیع می‌شود.
  مدیر جهاد کشاورزی جویبار یکی دیگر از مشکلات توزیع سوخت عادلانه را ثبت‌نام نکردن کشاورزان در سامانه اعلام کرد و افزود: بااین‌وجود کشاورزان بوده‌اند که علی‌رغم ثبت‌نام نکردن از شورای محل سوخت دریافت کرده‌اند که این اجحافی در حق دیگر کشاورزان بوده است.
  حاتم نژاد خاطرنشان کرد: کشاورزانی که کمباین و تراکتور دارند از اول بهمن‌ماه نسبت به پلاک گذاری کمباین خود اقدام کنند تا بر اساس آن در سال زراعی جدید به آنان سوخت تعلق گیرد.
  رئیس شرکت نفت شهرستان‌های قائم‌شهر و جویبار بابیان اینکه توزیع سوخت شرکت نفت برمبنای آمار جهاد کشاورزی شهرستان صورت می‌گیرد، گفت: اگر آمار اطلاعات ثبت‌نام‌شده به‌درستی باشد در توزیع سوخت به کشاورز مشکلی نخواهد بود و کشاورز با کمبود سوخت مواجه نمی‌شود.
  یاد گرفتم که
  1.با احمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش خوشبخت زندگی کند
  2.با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند
  3.از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود
  4.تنهائی را به بودن جمعی که به ان تعلق ندارم ترجیح میدهم

 3. Top | #3

  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  عنوان کاربر
  صاحب فروم
  ميانگين پست در روز
  0.08
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  317
  تشکرها
  102
  تشکر شده 184 بار در 169 ارسال

  پیش فرض پاسخ : بی کفایتی مسولین قیمت گازوئیل رکورد زد

  وعده های تو خالی
  گازوئیل تو بازار ازاد لیتری 4500 الی 5000 در حال خرید و فروشه وکشاورز بدبخت چاره ای نداره
  یاد گرفتم که
  1.با احمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش خوشبخت زندگی کند
  2.با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند
  3.از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود
  4.تنهائی را به بودن جمعی که به ان تعلق ندارم ترجیح میدهم

 4. تشکرکننده: 1 نفر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن گفتگوی کشاورزان محفوظ می باشد .
پشتیبانی و هاستینگ : پاکدل هاست
انجمن گفتگوی کشاورزان ایران در آبان ماه 1392 فعالیت خود را آغاز نمود. انجمن گفتگوی کشاورزان ایران مفتخر است که توسط سرورهای پرقدرت پاکدل هاست پشتیبانی می شود.