سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) چیست و چه کاربردی دارد؟


تری سیکلازول یک قارچ کش سیستمیک است که با نام تجاری بیم نیز در بازار شناخته می شود. این قارچ کش از گروه ردوکتازها بوده و با اثرات کنترلی و حفاظتی از گیاهان مختلف در برابر بیماری های قارچی محافظت می کند. این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها و موارد کاربرد سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) است. همچنین اگر تصمیم به خرید سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) دارید، برای آگاهی یافتن از قیمت خرید و فروش سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) در بازار سموم و آفت کش ها می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) در انتهای مقاله استفاده نمایید. حجم محصول، نرخ ارز و شرکت تولیدکننده به طور کلی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت سم و آفت کش ها هستند؛ قیمت سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) نیز تحت تاثیر این موارد است.

اين سم پس از محلول پاشی توسط برگها و ريشه جذب شده و در کل گیاه پخش می شود و اثرات خود را اعمال می کند. تری سیکلازول برای کنترل و پیشگیری بیماری بلاست در برنج کاربرد گسترده ای دارد و با جلوگیری از سنتز ملانین از نفوذ قارچ های آسیب زا به گیاه جلوگیری می کند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در رابطه با این سم ارائه می شود لطفاً ما را همراهی کنید.

تری سیکلازول به صورت گرانوله و در بسته بندی های نیم کیلوگرمی در دسترس است و زمان مصرف باید با نسبت های درج شده بر روی برچسب بسته بندی رقیق شده و سپس محلول پاشی شود.
کاربرد سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم)

از این قارچ کش غالبا برای مبارزه با بیماری بلاست برنج در کشت های نشائی و مستقیم استفاده می ‌شود. این سم با جلوگیری از سنتز ملانين که در بيماری بلاست برنج نقش بسیار مهمی در نفوذ قارچ بیماریزا ايفا می ‌‌کند، اثر کرده و از بیماری گیاه پیشگیری می کند.
وجود ملانين باعث تقویت ديواره آپرسوريوم شده و کمک می کند فشار بالای تورژسانس را تحمل کند در نتیجه توانایی نفوذ به داخل بافت گیاه را بدست می آورد. بنابراین با اختلال در سنتز ملانين می توان از بیماری شدن گیاهان جلوگیری کرد.
تری سیکلازول برای کنترل بیماری بلاست به دو شکل مورد استفاده قرار می گیرد. اول خیساندن و غوطه وری ریشه نشاء در محلول قارچ کش قبل از انتقال به زمین اصلی و دیگری محلول پاشی قسمت هوایی برنج. البته می توان با تلفیق هر دو روش مدت زمان کنترل بیماری را طولانی تر کرد و در نتیجه بازدهی محصول را افزایش داد.
سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم) چیست و چه کاربردی دارد؟
نحوه و زمان استفاده از قارچ کش تری سیکلازول (بیم)

برای‌ پيشگيری از بيماری بلاست برگ و طوقه مقدار مصرف این سم در سمپاشی اول ۵۰۰ گرم در ۵۰۰ ليتر آب در هر هكتار است. این مقدار در سمپاشی دوم جهت پيشگيری از بيماری بلاست خوشه ۵۰۰ گرم در ۷۵۰ ليتر آب در هر هكتار خواهد بود.
استفاده از این سم برای کنترل بيماری بلاست خوشه که در ايران بسیار شایع است باید بعد از مشاهده بیماری در ۳۰ تا ۴۰ درصد از خوشه‌ ها با توجه به شرايط جوی محل صورت بگیرد.
این با سم قارچ ‌كش ها، حشره‌ كش ها و كنه ‌كش ها سازگار است اما نباید آنرا با سموم قليايی مخلوط کرد برای این سم فاصله آخرين سمپاشی تا برداشت محصول ( دوره کارنس) ۱۴ روز است.
عوارض سم قارچ کش تری سیکلازول (بیم)

این قارچ کش مانند سایر سموم دفع آفات مورد استفاده در کشاورزی از مواد شیمیایی تهیه شده است که می تواند برای انسان و سایر جانداران مضر باشد. بنابراین هنگام مصرف آن باید از تجهیزات حفاظت شخصی استفاده کرد و از سمپاشی در اطراف نهرها و رودخانه ها خودداری کنید. علائم مسمومیت با تری سیکلازول شامل سرگیجه، تهوع و اختلال در بینایی است که با مشاهده هر یک از آنها باید به مراکز درمانی مراجعه کرد.

قارچ کش ترکیبی

قارچ کش ترکیبی یک قارچ بسیار مفید است که کشاورزان از آن برای دفع و از بین بردن طیف وسیعی از قارچ ها استفاده می کنند. قارچ کش ترکیبی دارای اثرات محافظتی بر روی گیاه است و از حملات قارچ ها بر روی گیاه جلوگیری می کند.
قارچ کش شالی

قارچ کش شالی یکی از آفت کش هایی است که در شالیکاری برای جلوگیری از قارچ زدگی محصولات استفاده می شود. برای استفاده از این سموم حتما با کارشناسان کشاورزی مشورت نمایید تا محصولات شما دچار مشکل نشوند.

منبع جهان شیمی