بخش اول : خودتان را آماده کنید


نگهداری از کودکی که کودک خود شما نباشد ممکن است کار سختی باشد، برای این منظور باید همه تلاشتان را بکنید که کودک را به خوبی بشناسید.


متناسب بودن سن پرستار کودک با کودک


باید از سن کودک و یا نوزاد در مرحله اول سوال کنید.


اگر سن شما کم است ( حدود 20 الی 25 سال) بهتر است از کودکانی که بالای 10 سال دارند نگهداری کنید.


در این سن کودکان بیشتر کارهای خود را خودشان انجام میدهند و اگر با شما ارتباط خیلی خوبی برقرار نکنند، می تواند خود را سرگرم کند.


اگر سن شما بالاتر باشد می توانید از کودکان کوچکتر نیز نگهداری کنید، در هر صورت هر چه سن کودک کمتر باشد مسئولیت شما بیشتر خواهد بود.


بدون توجه به سن کودک و توانایی های او هرگز کودک را تنها نگذارید. این شما هستید که مسئولیت نگهداری از او را به عهده گرفته اید.


سوال بپرسید


هنگامی که قرار است شما وظیفه نگهداری کودک در منزل را به عهده بگیرید سوال های لازم را از او و خانواده بپرسید


دریافت اطلاعات ضروری


به محض ورود به منزل اطلاعات ضروری شامل شماره تلفن پدر و مادر و یک آدرس برای مواقعی که نیاز شد مانند محل کار مادر یا پدر و یا منزل یکی از اقوام را در اختیار داشته باشند.


همچنین یک چک لیست از موارد ضروری تهیه کنند.


پدر و مادر باید اطمینان حاصل کنند که شما به نظم و انضباط اعتقاد دارید و نمیگذارید درخواست های کودک موجب بی نظمی در امور منزل و نگهداری از کودک شود. همچنین در مورد ساعات خوابیدن باید اصول خاصی داشته باشید و سر ساعت بخوابید و به موقع بیدار شوید تا در تمامی زمانهایی که نیاز است به امور کودک بپردازید.
حواستان باشد در استفاده از سایتها و شبکه های تلویزیونی و گوشی های تلفن همراه در حضور کودک کلیه جوانب را در نظر بگیرید.


وسایلی که برای ارتباط برقرار کردن با کودک مورد نیاز است جمع آوری نمایید.


داشتن چند بازی فکری متناسب با سن و جنسیت کودک، فیلم های مناسب، ابزار آموزشی، مداد رنگی، اسباب بازی و کتاب های راهنما برای خودتان شما را یک گام به موفقیت در این شغل نزدیک می کند.
ممکن کودکان گاهی رفتارهای خطرناک بکنند، مانند پرتاب اشیا و داد و فریاد، شما در آن مواقع عکس العملی را انجام دهید که در مواجهه با خواهر و برادر خودتان انجام میدهید. در صورتی که نیاز شد با پدر و مادر کودک حتما مشورت نمایید و خونسردی خود را حفظ کنید.


بخش دوم: پس از ورود به منزل جهت نگهداری از کودکان


در خانه راه بروید و یک بررسی ایمنی انجام دهید و مطممئن شوید خطراتی مانند سیم ها و کابل ها و یا وجود داروها در دسترس کودک را تهدید نمیکند.
وقت زیادی را برای شناسایی کودکان صرف کنید. کودک معمولا دور از چشم پدر و مادر رفتارهای خاصی را از خودش بروز می دهد، به تمامی آنها دقت کنید تا بیشتر او را بشتاسید.
بخش سوم: در زمان مراقبت از کودک


خلاقانه عمل کنید، به جای دراز کشیدن روی مبل و تماشای تلویزیون، با او بازی کنید. نرم افزار های آموزشی در گوشی همراه خود داشته باشید. با او عروسک بازی و خانه سازی کنید. اینطور والدین بیشتر قدردان شما خواهند بود.
لبخند بزنید، مثبت باشید و صبور، اگر شما خوشحال باشید بچه ها نیز خوشحال خواهند بود و نیازی نیست به آنها قول پاداش و جایزه در آخر روز را بدهید. فقط با صبر و حوصله و مهربانی با آنها رفتار کنید مطممئن باشید راضی خواهند بود.
اگر والدین اجازه میدهند، در طول روز بچه ها را برای دوچرخه سواری و پیاده روی بیرون ببرید. همین طور می توانید بسیاری از بازیها را در حیاط یا پارک انجام دهید مانند والیبال، فوتبال و اسکیت، فقط حتما با رضایت والدین و کسب اجازه این کار را انجام دهید. و قبل از بیرون رفتن کرم ضد آفتاب که مادر کودک تایید کرده بزنید و لباسهای مناسب بپوشانید.
برای کودک غذای سالم و مناسب تهیه کنید و سعی کنید با تزیینات خلاقانه اشتهای آنها را برای خوردن غذای سالم باز کنید. همچنین در طول روز میوه و میان وعده به کودک بدهید. برای شام غذایی آماده کنید که باب میل خانواده و با نظر آنها باشد.
اجازه دهید کودک قبل از خواب با اجازه والدین و نظارت شما کاری سرگرم کننده انجام دهد مانند تماشای تلویزیون، درست کردن کار دستی و …
بچه ها را به موقع بخوابانید، قبل از خواب برایشان داستان بخوانید. نور را کم کنید. و جایی بخوابید که اگر گریه کردند و یا به چیزی نیاز داشتند متوجه صدایشان بشوید.
یک پرستار کودک فقط زمانی می تواند تلویزیون نگاه کند که کودک نیز همراه وی تماشا کند آن هم با اجازه والدین کودک، زیرا تماشای تلویزیون گاهی تمرکز پرستار را کاهش داده و وی متوجه بدرفتاری و یا آسیب دیدن و نیازهای کودک نمی شود.