برنج هندی اگر آلوده نیست، وزارت بهداشت صریح اعلام کند

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: آب و خاک منطقه‌ای از هند که برنج وارداتی ایران در آن به عمل می‌آید، آلوده است و هر محصولی را آلوده می‌کند، برنج هندی اگر آلوده نیست، وزارت بهداشت آن را صریح اعلام کند.
آلودگی برنج‌های هندی

سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه چرا به‌رغم گزارش آلودگی برنج‌های هندی هنوز وارد کشور می‌شود، گفت: وزارت صنعت،معدن و تجارت و گمرک باید پاسخگو باشند که چرا واردات چنین برنج‌هایی را ثبت سفارش می‌کنند و اجازه ترخیص می‌دهند.
آلوده بودن برنج‌های هندی در کمیسیون بهداشت مجلس بررسی می‌شود

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: آلوده بودن برنج‌های هندی در کمیسیون بهداشت مجلس بررسی می‌شود.
عباس رجایی گفت: آلوده بودن برنجی که در مجلس هشتم بررسی شد، هنوز برطرف نشده است، چراکه آب و خاک مکان تولید این برنج در کشور هند آلوده است و تا زمانی‌که خاک و آب این منطقه آلوده است، هر محصولی که در آن منطقه تولید شود، استاندارد لازم مصرف را نخواهد داشت.

عباس رجایی گفت: اگر از گمرک سئوال شود که چرا چنین برنج‌هایی وارد کشور می‌شود، حتماً پاسخ می‌دهد، دانشکده‌های علوم‌پزشکی مرزها مجوز سلامتی آنها را داده‌اند.
وی ادامه داد: این در حالی است که در گذشته در بررسی‌ آزمایشگاهی این دانشکده‌ها، فلزات سنگین مانند آرسنیک و کادمیم جزء برنامه‌های آزمایشی دانشکده علوم پزشکی و غذا و دارو نبود و حتی استانداردی هم در این زمینه نداشتند.
رجایی گفت: با پیگیری که در مجلس هشتم انجام شد، موسسه استاندارد، حد مجازی را برای وجود این نوع فلزات در برنج تبیین کردند و قرار شد، دانشکده علوم پزشکی مرزها این فلزات را در محصول وارداتی کنترل کنند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد، در صورتی که این آلودگی در برنج‌های هندی وجود داشته باشد، تعلل دانشکده‌های علوم پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
وی ادامه داد: اگرچه قرار است با کشور هند رابطه مناسبی داشته باشیم، اما به این معنی نیست که به هر قیمتی باشد و سلامت جامعه تهدید شود.
رجایی گفت: اگر آرسنیک، کادمیم و سرب بیش از حد در مواد غذایی باشد، عوارض جانبی متعددی از جمله سرطان‌زایی دارد.

از رجایی سئوال شد، آیا گزارشی مبنی بر وجود آلوده‌بودن برنج‌های هندی را شما دریافت کرده‌اید، گفت: کمیسیون بهداشت مجلس گفته است بحث‌هایی مبنی بر آلوده بودن برنج‌های هندی وجود دارد و هنوز قطعیت یا عدم قطعیت آن را اعلام نکرده‌اند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: اگر برنج‌های هندی آلوده نیستند، وزارت بهداشت باید هرچه سریعتر عدم آلوده بودن این برنج‌ها را اعلام کند.
به گزارش فارس، مهرماه سال ۸۸ موضوع آلوده‌بودن برنج‌های هندی رسانه‌ای شد و استاندار تهران اعلام کرد ۱۳ نوع از برنج‌های وارداتی آلوده بوده و‌ درصد آرسنیک موجود در آن بیش از حد استاندارد است.
همان زمان رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته کشاورزی پنجاب هند هم اعتراف کرد، مناطق زیادی از منطقه پنجاب مرکز اصلی فلزات سنگینی مانند آرسنیک، کادمیم و سرب بوده و اگر در این مناطق کشت و زرع انجام شود، قطعا محصولات تولیدی مانند برنج شامل این نوع ترکیبات سمی و خطرناک خواهند بود.
بی‌ال بهارواج در ادامه تاکید کرد: «کشاورزان پنجابی باید سعی کنند، در مناطق آلوده اقدام به کاشت محصولات زراعی نکنند، در غیر این صورت آلودگی محصولات کاشته‌شده در این مناطق اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.»