کاهش ۳۰۰ تومانی قیمت؛ مرغ کیلویی ۵۵۰۰ تومان

خبرگزاری فارس: بعد از افزایش یک هزار تومانی قیمت مرغ در هفته اخیر با توزیع گسترده‌ای که از روز سه‌شنبه آغاز شد قیمت مرغ با ۳۰۰ تومان کاهش به کیلویی ۵۵۰۰ تومان رسید.


قیمت یک کیلوگرم مرغ

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است قیمت یک کیلوگرم مرغ امروز در مرکز شهر تهران ۵۶۰۰ تومان و در مناطق جنوب تهران ۵۴۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان است. دو هفته پیش قیمت مرغ کیلویی ۴۶۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان بود که هفته گذشته با جهش یک هزار تومانی به مرز ۵۸۰۰ تومان رسید.
مازاد تولید مرغ در کشور

مسئولان وزارت صنعت از توزیع گسترده مرغ کیلویی ۵۲۰۰ تومان از روز سه‌شنبه خبر دادند که امروز پنج‌شنبه قیمت بازار را حداقل ۳۰۰ تومان کاهش داده است، البته در حالی که مازاد تولید مرغ در کشور وجود دارد و بیش از یکصد هزار تن ذخیره‌سازی از سوی شرکت پشتیبانی امور دام انجام شده است، این افزایش یکباره کاملاً عجیب به نظر می‌رسد اگر چه مسئولان تنظیم بازار آن را به تصویب طرح انتزاع وظایف کشاورزی نسبت دادند که هنوز از سوی شورای نگهبان تأیید نشده است.

معاون بازرگانی وزیر صنعت

معاون بازرگانی وزیر صنعت اعلام کرده است جو روانی تصویب طرح انتزاع باعث افزایش قیمت مرغ در بازار شده است.
تنظیم بازار مرغ

به هر حال مسئولان تنظیم بازار پیش از آنکه با این استدلال‌ها غیرکارشناسی موضوع افزایش قیمت را توجیه کنند باید به فکر ثبات و پایداری قیمت‌ها باشند، چرا که اگر محصولی با داشتن تولید مازاد و ذخیره صدهزار تنی چنین نوسانی داشته باشد سایر محصولاتی که تولید کافی در کشور ندارد و متکی به واردات هستیم به زعم آنها باید نوسان‌ لحظه‌ای داشته باشد.