خبرگزاری فارس: در حالی برخی مسؤولان تنظیم بازار، افزایش هزار تومانی قیمت مرغ را در هفته اخیر به طرح انتزاع نسبت می‌دهند که این طرح را هنوز شورای نگهبان تایید نکرده و به مرحله اجرا نرسیده است.


قیمت مرغ در بازار

به گزارش خبرگزاری فارس، قیمت مرغ در بازار هفته گذشته از ۴۸۰۰ تومان یک‌باره به ۵۸۰۰ تومان یعنی حدود یک هزار تومان در هر کیلوگرم افزایش یافت، این در حالی است علاوه بر اینکه مازاد تولید مرغ در کشور وجود دارد، بیش از ۱۰۰ هزار تن هم ذخیره‌سازی شده است.

دلیل گرانی مرغ

اخیرا رادمرد معاون بازرگانی وزیر صنعت، دلیل گرانی مرغ را تصویب طرح انتزاع دانسته و گفته است: طرح انتزاع که اواخر هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، موجب سوء استفاده برخی افراد شده و قیمت مرغ را افزایش داده است.
طرح انتزاع محصولات کشاورزی

طرح انتزاع محصولات کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و واگذاری آن به وزارت جهاد کشاورزی که اواخر هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، تمام امور مرتبط با تجارت، اعم از واردات و صادرات، محصولات اساسی و صنایع تبدیلی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌شود.
طرح انتزاع

بر اساس این گزارش، طرح انتزاع اگرچه به تصویب رسیده، اما باید از سوی شورای نگهبان بررسی و برای اجرا ابلاغ شود و این طرح وارد مرحله عملیانی نشده است و هنوز هر وزارتخانه‌ای وظایف قبلی خود را مدیریت می‌کند.
مسئول تنظیم بازار و قیمت مرغ در بازار

در حال حاضر وزارت صنعت همچنان مسئول تنظیم بازار و قیمت مرغ در بازار است و تا زمانی‌که این وظیفه به وزارتخانه دیگری واگذار نشده است، در برابر وظایف تنظیم بازار باید پاسخگو باشد.
بازار مرغ

این مقام مسئول همچنین گفته است: در بازار مرغ هیچ مشکلی نداشته و نداریم، اما فضای روانی ایجاد شده بین کشتارگاه‌ها و تشکل‌ها پس از تصویب این طرح بی دلیل بازار را دچار نوسان کرد.
قیمت هر کیلوگرم مرغ

قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار تا یک هزار تو مان افزایش یافته است و مشکل بزرگی در بازار وجود دارد، چرا که قدرت خرید مردم با همین نوسان قیمت بالا و پایین می‌شود که این مقام مسئول به راحتی از کنار آن می‌گذرد.
ذخیره‌سازی مرغ

از سوی دیگر ابزارهای کنترل بازار مانند ذخیره‌سازی بیش از ۱۰۰ هزار تنی مرغ در اختیار این وزارتخانه است که در زمان نیاز می‌تواند به بازار تزریق کرده و قیمت را متعادل کند.
رادمرد

رادمرد همچنین تاکید کرده است: برخی به دنبال آن هستند که از بلاتکلیفی دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی در مورد تنظیم بازار مرغ سوء استفاده کنند.
رادمرد معاون بازرگانی وزیر صنعت

این مقام مسئول در بخشی از صحبت‌های خود اشاره کرده است، برنامه‌ریزی صادرات ۱۰ تا ۲۰ هزار تن مرغ نیز یکی از بهانه های افزایش قیمت این محصول و سوء استفاده برخی شده است.
به هر حال اساس بازاری که این چنین سست و بی‌پایه است که به گفته این مقام مسئول تنها برنامه‌ریزی صادرات می‌‌تواند چنین نوسان قیمتی ایجاد کند، قطعا نیاز به ترمیم و بازسازی دارد و این همان نقطه ضعفی است که طرح انتزاع به خاطر آن تصویب شده است.
قیمت محصولات کشاورزی

طی سالهای گذشته قیمت محصولات کشاورزی در بازار بدون اینکه از یک الگوی خاص قیمتی تبعیت کند، بالا و پایین شده است، این نوسان از تاثیر واردات‌های بی‌رویه گرفته تا به قول این مقام مسئول از اثرات روانی برنامه‌های انجام نشده را شامل‌ شده است.

موافقان طرح انتزاع

موافقان طرح انتزاع بر این باورند که تمام زنجیره تولید باید توسط یک وراتخانه مدیریت شود، تا هر اشکالی در بازار را با بهانه‌های واهی و فرافکنی‌ها نتوان توجیه کرد و هر مسئولی در برابر وظایف خود پاسخگو باشد.
شورای نگهبان

به نظر می‌رسد طرح این صحبت‌ها در آستانه تایید طرح انتزاع در شورای نگهبان، علاوه بر شانه خالی کردن از وظایف محوله، استفاده ابزاری است که شاید نظر شورای نگهبان از تایید نهایی این طرح برگردد.