معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت: با واردات مایه ژنتیکی دام‌های نیوزیلند و اصلاح نژادهای داخل، کشور به سمت خودکفایی گوشت در ۱۰ سال آینده می‌رود.


وضعیت تولید گوشت قرمز | انجمن صنفی گاوداران درخواست صدور مجوز صادرات

سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس،حسن رکنی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که گفت آیا وضعیت تولید گوشت قرمز به حدی رسیده است که امروز انجمن صنفی گاوداران درخواست صدور مجوز صادرات کرده ، گفت: کشور در تولید دام سبک ظرفیت مناسبی دارد و اخیرا بازدیدی که اکیپ نیوزیلندی از دامها و مراتع کشور داشت،‌نظرشان این بود که کشور می‌تواند گوشت دام سبک را افزایش دهد.
معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی افزود: اکیپ نیوزیلندی پیشنهاد کرد، مایه ژنتیکی ‌نژادهای گاو نیوزیلندی اصلاح‌ شده، در اختیار کشور قرار گیرد و نژادهای دامی کشور اصلاح شود.
وی افزود: نژادهای اصلاح‌شده دارای چربی کمتر، دوقلوزایی بیشتر و بهره‌وری بالاتر خواهند بود.
خودکفایی در تولید گوشت طی ۱۰ سال

رکنی گفت: این طرح در بازه زمانی ۱۰ ساله می‌تواند کشور را به مسیر خودکفایی در گوشت سوق دهد.
به گفته رکنی، این طرح در گروه‌های علمی معاونت دام بررسی شده، اعتبار آن تخصیص یافته و اجرای آن گام به گام پیش می‌رود.

تولید ۲ میلیون تن مرغ سال آینده

رکنی همچنین تولید گوشت قرمز را بیش از ۹۰۰ هزار تن، تخم مرغ را بیش از ۹۰۰ هزار تن عنوان کرد و پیش‌بینی کرد، تولید مرغ سال دیگر به ۲ میلیون تن برسد.
وی در مورد آمار تولید شیر اظهارنظر نکرد و گفت: در حال بررسی است.

واردات نهاده دامداران روانتر انجام می‌شود

معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال دیگر فارس در خصوص نهاده‌های دامداران، گفت: فصل برداشت ذرت دامی است، این نهاده به وفور در بازار وجود دارد و تمام نیازهای تولیدکنندگان گوشت، مرغ و مرغ تخم‌گذار تامین می‌شود.
وی در پاسخ به سؤال فارس که آیا واردات بخش خصوصی کلید خورده است، گفت: واردات بخش خصوصی یک ماه است که روان‌تر شده و ترخیص محموله‌های وارداتی آنها سرعت بیشتری گرفته است.
معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه تامین نهاده سال آینده را چطور پیش‌بینی می‌کنید، گفت:‌هنوز اظهارنظر برای سال آینده زود است.