مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: ۹۰ درصد از ماهیان زینتی کشور در استان مرکزی تولید می‌شود.

هشت درصد ماهی قزل‌آلای کشور و ۶.۵ درصد از گوشت خاویاری در استان مرکزی

سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس از اراک، حسن اکبری بعد از ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی، اظهار داشت: در حال حاضر هشت درصد ماهی قزل‌آلای کشور و ۶.۵ درصد از گوشت خاویاری مورد استفاده مزارع استان‌های دیگر و ۹۰ درصد از ماهیان زینتی کشور در استان مرکزی تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: همه واحدهای پرورشی استان مکانیزه هستند و تمامی استانداردها و تراکم‌های موجود در مجوزها نیز در مزارع پرورشی استان رعایت می‌شود.

پرورش ماهیان سردآبی | تکثیر و پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین کمانی ornamental fishes

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان داشت: ۲۰۲ مزرعه در استان به امر پرورش ماهیان سردآبی مشغول هستند و این استان در تکثیر و پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین کمانی یکی از مراکز . قطب‌های کشور است که تامین کننده بچه ماهی مورد نیاز استان‌های دیگر نیز می‌باشد.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اذعان داشت: استان مرکزی با توجه به اینکه ۷ دهم درصد از سهم آبزی پروری کشور را دارد حدود دو سوم بچه ماهی تولیدی این استان را به استان‌های دیگر صادر می‌کند.
اکبری خاطرنشان کرد: این استان اولین استانی است که کلینیک تخصصی آبزیان را به صورت نیمه وقت ایجاد کرده است و سال گذشته در مقایسه با سالهای اخیر کمترین میزان تلفات ماهیان سردآبی را در استان داشته است.
وی ادامه داد: استان مرکزی مجوز احداث مرکز تحقیقات ماهیان زینتی را اخذ کرده و فردا با حضور مسئولین کشوری این مرکز در محلات به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در پایان بیان داشت: محلات قطب اصلی پرورش ماهیان زینتی در کشور است که امید می‌رود با راه‌اندازی این ایستگاه شاهد افزایش صادرات ماهی به کشورهای مختلف دنیا باشیم.