۱۴ بهمن ۱۳۹۲به‌زودی فروشگاه زنجیره‌ای ملی به نام “تروکا” (تعاونی روستایی و کشاورزی ایرانیان) در کشور ایجاد می‌شود که مسئولیت عرضه مستقیم محصولات کشاورزی را عهده‌دار خواهد بود. به گزارش کشاورزنیوز به نقل از ایانا، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور امروز در جلسه پرسش و پاسخ نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود که در ایام دهه فجر برگزار شد، گفت: روز گذشته آیین‌نامه اجرایی طرح تمرکز به تصویب رسید و مسئولیت خرید گندم در سال ۱۳۹۳ رسماً به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شد.
حسین صفایی افزود: مسئولیت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر عهده سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: از دو ماه گذشته ستاد خرید گندم در سازمان تأسیس شده است و بر اساس اطلاعات سه‌ساله گذشته بانک اطلاعات از فروشندگان گندم کشور تهیه شده و بدین ترتیب دوهزار و ۲۸۰ مرکز خرید گندم شناسایی شده است.
صفایی ادامه داد: با اقدام پیش‌بینی‌شده کشاورزان با کمترین هزینه می‌توانند محصول خود را تحویل دهد.
وی تصریح کرد: حدود یک‌هزار نقطه برای تحویل خرید گندم را قطعی خواهیم کرد و بدین ترتیب ساماندهی عملیاتی در این زمینه اجرا می‌شود.
صفایی یادآور شد: در سال ۱۳۹۲، ۶۵۰ نقطه برای خرید گندم وجود داشت که پیش‌بینی حداقل یک‌هزار مرکز برای سال ۹۳ انجام شده است.
وی تأکید کرد: تدابیری نیز برای پرداخت پول کشاورزان در حداقل زمان ممکن شده است.
پیش‌بینی خرید ۱۰ میلیون تن گندم در سال ۹۳
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور پیش‌بینی کرد که میزان خرید گندم در سال ۹۳ به ۱۰ میلیون تن برسد که در این راستا انبارهای تعاونی روستایی و شرکت بازرگانی دولتی و دیگر پتانسیل‌های کشور به‌کار گرفته خواهد شد.
صفایی اظهار داشت: سال گذشته چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری شده است.
وی همچنین گفت: اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در شهریورماه سال جاری با مبلغ یک‌هزار و ۵۰ تومان که بیشتر از قیمت جهانی است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که دست بخش خصوصی و دلال‌ها از این بخش کوتاه باشد.
صفایی در ادامه افزود: برای دانه‌های روغنی نیز در سال ۹۳ – ۹۲ پیش‌بینی خرید تضمینی شده است و در این راستا قیمت ۴۶۵ تومان معقول است.
وی پیش‌بینی کرد که حدود دوبرابر افزایش خریدها و قیمت تضمینی دانه‌های روغنی در سال ۹۳ – ۹۲ باشیم.
صفایی خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره بودجه سال ۹۳ پیش‌بینی شده است که ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید تضمینی گندم به سازمان مرکزی تعاونی روستایی اختصاص یابد و علاوه بر آن، خرید تضمینی سایر محصولات نیز تسهیلات سه‌هزار میلیارد تومانی دریافت کنند.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که با اختصاص تسهیلات مناسبی که در اختیار محصول گندم و سایر محصولات خرید تضمینی شده قرار خواهد گرفت، افق روشن و خرید مناسبی را در سال آینده داشته باشیم.
حضور فعال‌تر تشکل‌های کشاورزی در تنظیم بازار با اجرای قانون انتزاع

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور درباره اجرایی شدن قانون انتزاع نیز تصریح کرد: در تنظیم بازار محصولات کشاورزی بیشترین اتکای بخش بر تشکل‌ها است و در این راستا این سازمان تلاش می‌کند مسئولیت‌پذیری این قشر را افزایش دهد و تجربه موفق تنظیم بازار تخم‌مرغ دوباره پیاده شود.
صفایی از ایجاد یک فروشگاه ملی به نام “تروکا” (تعاونی روستایی و کشاورزی ایرانیان) خبر داد و یادآور شد: در راستای بازاررسانی به‌موقع محصولات کشاورزی و عرضه مستقیم آنها در برنامه داریم که در شهرها فروشگاه‌های زنجیره‌ای ملی به نام تروکا ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: تعداد فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی با ایجاد مراکز جدید به عدد ۳۱۶ نزدیک می‌شود و بدین ترتیب خواهیم توانست تمامی محصولات تولیدی را در شهرهای مختلف با قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسانیم./
خبرنگار: مژگان ستار